Gépbiztonsági peremek, ütközők általános és egyedi kialakításban
Az ipari gépek és berendezések használata közben biztonsági kockázatot jelenthetnek az adott gépen lévő nyíró- és nyomóélek. Ezek védelmének az elmulasztása balesethez vezethet, például beszorulhat a dolgozó keze. Az úgynevezett gépbiztonsági peremeket pontosan az ilyen típusú sérülések megelőzésére fejlesztették ki.
Az ipari gépek és berendezések használata közben biztonsági kockázatot jelenthetnek az adott gépen lévő nyíró- és nyomóélek. Ezek védelmének az elmulasztása balesethez vezethet, például beszorulhat a dolgozó keze. Az úgynevezett gépbiztonsági peremeket pontosan az ilyen típusú sérülések megelőzésére fejlesztették ki.
HSC gépbiztonsági perem
A német Haake Technik, HSC gépbiztonsági pereme egy olyan érintésérzékeny szenzort tartalmaz, amely felismeri, ha egy tárgy vagy testrész hozzáér és kismértékben megnyomja. Ha a gépbiztonsági perem érintést vagy akadályt észlel, a gép automatikusan azonnal leállítható.
Funkcionalitás és szerkezet
A HSC gépbiztonsági perem központi eleme a cég által kifejlesztett egyedi, szabadalmazott szenzorláncos megoldás. Ez a szenzorlánc elektromosan vezető érintkezőgörgőkből és sorba kapcsolt szigetelő elemekből áll, ami a legkisebb elmozdulást is képes detektálni.
Működtetéskor az érintkezőgörgőpárok elmozdulnak és megszakítják a zárt áramkört. A kimeneti jel átalakítása ezért nem szükséges, mivel a megszakító jelet közvetlenül az adott gép megfelelő vészleállító moduljához továbbítható.

HSB biztonsági ütközők
A nagyméretű és nehéz gépi meghajtású berendezések, mint például hangárkapuk, színházi színpadok vagy vezető nélküli szállítójárművek (AGV) nyíró- és nyomó részeinek védelme különleges kihívást jelent, mivel nagy tehetetlenségi nyomatékkal és féktávolsággal rendelkeznek. A nagyobb féktávolságok elnyelésére képes robosztus kialakítású HSB biztonsági ütközők az ilyen veszélyek ellen védenek.
Működési elve azonos a HSC rendszerével, azonban ezeknél, szükség esetén több szenzorláncot kell beépíteni.Főbb alkalmazási területek:
- Színházi színpadok
- Hangárkapuk
- Vezető nélküli szállítójárművek (AGV-k)
- Emelő- és munkaállványok

Kollaboratív robotok ütközésvédelme
Az ember-robot együttműködés (HRC) az ipari gyártás egyik legdinamikusabban növekvő trendjének számít. Ma már nagy számban alkalmaznak kollaboratív robotokat az emberek támogatására többnyire monoton vagy megerőltető feladatokban. Ennek specialitása, hogy az emberek és a robotok közösen osztoznak egy munkaterületen. Az emberi biztonság ebben a helyzetben különleges kihívást jelent, és ennek biztosítását olyan irányelvek és szabványok szabályozzák, mint a DIN ISO/TS 15066.
A Haake Technik a kollaboratív robotok védelmére specializálódott olyan érintésérzékeny érzékelők segítségével, mint a biztonsági peremek, ütközők és a biztonsági szőnyegek. Ezek a speciálisan kifejlesztett szenzorok érzékelik az emberrel való ütközést, és biztosítják, hogy a robot hajtása azonnal kikapcsoljon.
Egyedi kialakítású biztonsági ütközők - Universal Robots
A gyártó által szabványosított keresztmetszetekkel és anyagokkal számos feladat megoldható. A különösen nagy kihívást jelentő alkalmazásokhoz egyedi biztonsági megoldásokat kifejlesztése szükséges, amelynél a méretek, a formák, a színezés és a felhasznált anyagok az ügyfél egyedi követelményeihez igazodik.
A Haake Technik egyedi fejlesztése a Universal Robots (UR) számára tervezett HSB biztonsági ütköző egy speciális változata egy együttműködő raklapozó roboton az ember védelmére, amely megfelel mind az egyedi és alkalmazásspecifikus követelményeknek, mind a normatív előírásoknak.

Az alábbi videóban láthatja, hogyan működik a gyakorlatban a biztonságos munkavégzés ezzel a kollaboratív raklapozó robottal.
